© Право інтелектуальної власності, 2005 - 2016. При цитуванні посилання на www.intellaw.org.ua обов’язкове.

ГОЛОВНА

БІБЛІОТЕКА

ДОГОВОРИ

ЗАКОНИ

ОХОРОНА

ЗАХИСТ

ОСВІТА

ЛІНКИ

БЛОГ

ПОСЛУГИ


Украинская Баннерная Сеть

Право інтелектуальної власності

1.4. Новизна промислового зразка


У всіх країнах, де промисловим зразкам надається юридична охорона, умовою для її отримання є новизна зразка. Критерії новизни в різних країнах різні. В більшості країнах (Європейський союз, Канада, Мексика, Бразилія, Аргентина) новизна повинна бути світовою (абсолютною). Згідно законам цих країн, промисловий зразок не повинен був використовуватися ніде в світі до моменту подачі заявки на реєстрацію (або до відповідної пріоритетної дати).

Законодавства деяких інших країн передбачають інший підхід до визначення новизни: критерій новизни універсальний в плані розкриття в друкованих документах, але локальний в плані інших форм розкриття (публічне використання, виставки, продаж і т.п.).

Нарешті, в ряді країн (Австралія, країни Бенілюкс) обов'язковою умовою надання охорони є новизна лише в загальнодержавних (місцевих) масштабах. В цьому випадку розкриття лише в межах країни розглядатиметься як дія, що позбавляє зразок новизни, необхідної для його реєстрації.

В Україні промисловий зразок визнається новим, якщо сукупність його істотних ознак, що визначають естетичні і (або) ергономічні особливості виробу, не відома з відомостей, що стали загальнодоступними в світі до дати пріоритету промислового зразка.

При встановленні новизни промислового зразка враховуються всі подані в Україні іншими особами заявки на промислові зразки (окрім відкликаних), а також запатентовані в Україні промислові зразки.

Заслуговує уваги той факт, що законодавства деяких країн, висуваючи обов'язковою умовою охорони зразка його новизну, передбачають деякі виключення або спеціальні випадки розкриття, які не плямують новизну зразка при реєстрації за умови, що реєстрація здійснюється протягом певного терміну – шести місяців з моменту подачі заявки. Як правило, виключення торкаються розкриття промислового зразка його власником на офіційних виставках. Розкриття крім волі власника зразка шляхом недобросовісного використання, порушення конфіденційності або іншим чином також може вважатися такими обставинами, які не порушують вимоги новизни.

Нарешті, новизна вважається не порушеною, якщо таке розкриття відбулося під час експерименту, чи автор зразка подав його в друкованих публікаціях або працях наукових конференцій перед реєстрацією промислового зразка.


Висновок

Промислові зразки знаходять своє застосування у всіх галузях промислового виробництва від технічного і медичного устаткування до годинників, ювелірних виробів та інших предметів розкоші; від кухонного начиння і побутових електроприладів до транспортних засобів і архітектурних об'єктів, від малюнків на тканинах до предметів дозвілля.

З кожним роком кількість заявок на отримання патентів на промислові зразки у світі збільшується завдяки: широкому застосуванню промислових зразків у виробництві; значенню промислових зразків у підвищенні конкурентоспроможності товарів; відносно швидкій процедурі реєстрації промислових зразків, порівняно з реєстрацією винаходів.


© Братківський К.С., 2006

<назад>