© Право інтелектуальної власності, 2005 - 2016. При цитуванні посилання на www.intellaw.org.ua обов’язкове.

ГОЛОВНА

БІБЛІОТЕКА

ДОГОВОРИ

ЗАКОНИ

ОХОРОНА

ЗАХИСТ

ОСВІТА

ЛІНКИ

БЛОГ

ПОСЛУГИ


Украинская Баннерная Сеть

Право інтелектуальної власності

«Подвійна» охорона одного об'єкту необхідна з різних «тактичних» міркувань. Звичайно «подвійною» охороною намагаються забезпечити максимально можливий об'єм правової охорони і, скористатися можливістю необмеженого продовження строку реєстрації товарного знаку. У ряді випадків «подвійна» охорона реалізується при складніших схемах забезпечення охорони нового дизайнерського рішення, втіленого у виробі. Наприклад, спочатку патентують промисловий зразок, оскільки новий об'єкт не володіє яскраво вираженою розрізняльною здатністю (тому в реєстрації товарного знаку можуть відмовити на підставі норм закону про товарні знаки). Потім, здійснюючи рекламу і продаж протягом певного часу великої кількості запатентованих виробів (що охороняються патентом на промисловий зразок), досягають того, що об'єкт набуває розрізняльну здатність у покупців, після чого з відповідними обґрунтовуваннями його реєструють як товарний знак.

Подібні рішення щодо «подвійної» охорони, які направлені на ефективне використання існуючих механізмів правової охорони нових зразків товару являє собою цілком виправданими кроком з погляду менеджменту підприємства при просуванні нового товару на ринок.


Судова практика

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про охорону прав на промислові зразки», патент може бути визнано у судовому порядку недійсним повністю або частково у разі: а) невідповідності запатентованого промислового зразка умовам патентоспроможності, визначеним цим Законом; б) наявності у сукупності суттєвих ознак промислового зразка ознак, яких не було у поданій заявці; в) видачі патенту внаслідок подання заявки з порушенням прав інших осіб.

Позови про визнання недійсними патентів на промислові зразки в більшості випадків подаються тому, що заявлені промислові зразки не відповідають визначеним в Законі України “Про охорону прав на промислові зразки» умовам патентоспроможності, а саме – умові про новизну. Так, у справі № 12/302 за позовом ТОВ “Секвойя” до Державного департаменту інтелектуальної власності патент України на промисловий зразок у вигляді упаковки для миючих засобів було визнано недійсним. Підставою для цього стало те, що промисловий зразок на момент подання заявки не відповідав критерію новизни, оскільки зображення на упаковці за декілька років до подання заявки використовувалось позивачем, і фотографія зазначеного зображення охороняється авторським правом.

Деякі промислові зразки задумані і втілені у творі мистецтва, тому, в деяких випадках вони автоматично охороняються законом про авторське право з моменту їх створення. Охорона, у цих випадках, складає все життя автора і 70 років після його смерті (залежно від відповідного національного законодавства).

Незалежно від того, чи охороняється дизайн авторським правом, його можна зареєструвати, як промисловий зразок. Необхідно відмітити, що не усі правові системи враховують співіснування цих двох форм охорони, оскільки охорона і механізм захисту, визнаються за законами промислової власності більш ефективними.

Найбільш складними є справи, в яких предметом спору є різні об’єкти інтелектуальної власності; як правило, це об’єкти авторських прав, знаки для товарів та послуг і промислові зразки.


<< 1 2 3 >>

© Братківський К.С., 2006

<назад>