© Право інтелектуальної власності, 2005 - 2016. При цитуванні посилання на www.intellaw.org.ua обов’язкове.

ГОЛОВНА

БІБЛІОТЕКА

ДОГОВОРИ

ЗАКОНИ

ОХОРОНА

ЗАХИСТ

ОСВІТА

ЛІНКИ

БЛОГ

ПОСЛУГИ


Украинская Баннерная Сеть

Право інтелектуальної власності

Власник патенту повинен сумлінно використовувати патент. Якщо протягом трьох років, з дати публікації відомостей про видачу патенту або від дати, коли використання промислового зразка було припинено, то будь-яка особа, яка має бажання і виявляє готовність використовувати промисловий зразок, у разі відмови власника патенту від укладання ліцензійного договору може звернутися до суду із заявою про надання їй дозволу на використання промислового зразка. При цьому умовою видачі такого дозволу може бути той факт, що власник патенту відмовив у наданні ліцензії на справедливих умовах і за справедливу винагороду. Власник патенту може довести, що невикористання промислового зразка обумовлене поважними причинами. Суд приймає рішення про видачу дозволу на використання, встановлюючи обсяг використання, термін дії дозволу, розмір і порядок сплати винагороди власнику патенту.

Власник патенту зобов'язаний видати дозвіл на використання промислового зразка власнику пізніше виданого патенту, якщо промисловий зразок останнього призначений для досягнення іншої мети чи має значні техніко-економічні переваги і не може використовуватися, не торкаючись прав власника, раніше виданого патенту на промисловий зразок (п.2 ст.23 Закону). Усі суперечки, що стосуються даного дозволу, вирішуються в судовому порядку.

Згідно ст. 24 Закону дію патенту на промисловий зразок може бути припинено на підставі заяви власника про відмову цілком чи частково від прав. Відомості про таку заяву публікуються в офіційному бюлетені, з дати публікації патент припиняє дію.

Дію патенту може бути припинено в зв'язку з несплатою збору за підтримку його чинності у встановлений термін.

У ст. 25 Закону йдеться про умови, за яких патент може бути визнано недійсним повністю чи частково у разі: невідповідності запатентованого промислового зразка умовам патентоспроможності, визначеним цим Законом; наявності у сукупності суттєвих ознак промислового зразка ознак, яких не було у поданій заявці; порушення вимог пункту 2 статті 29 цього Закону.

Патент або його частина, визнані недійсними, вважаються такими, що не набрали чинності від з дати публікації відомостей про видачу патенту.

Будь-яке порушення прав власника патенту, передбачених ст. 20 Закону, тягне за собою відповідальність, згідно діючого законодавства України. Порушення повинне бути припинене, а порушник зобов'язаний відшкодувати власнику збиток. Вимагати поновлення порушених прав може також власник ліцензії, якщо інше не передбачено умовами договору (ст. 26 Закону).

Суперечки, що виникають при застосуванні Закону, розглядаються судом у порядку, установленому чинним законодавством України.

Суди, відповідно до їхньої компетенції, розглядають суперечки, що стосуються авторства на промисловий зразок, установлення власника патенту на промисловий зразок, порушення майнових і немайнових прав власника патенту, укладання і виконання ліцензійних договорів, права попереднього користування, винагороди автору, компенсації за порушення прав, а також інших питань, пов'язаних з охороною прав, що надаються цим Законом.

При розгляді спорів в суді може бути призначена судова експертиза.

Приведення національного законодавства в сфері інтелектуальної власності в повну відповідність з вимогами Угоди TRIPS стало основою для прийняття верховною Радою України 22 травня 2003 р. Закону України “Про внесення змін у деякі законодавчі акти України по правовій охороні інтелектуальної власності». Внесено зміни також у Закон “Про охорону прав на промислові зразки».


<< 1 2 3 4 5 6 7 8 >>

© Братківський К.С., 2006